Přednášky

Přednášky v délce 1,5 až 2 hodiny, cena je 3000 Kč za přednášku + cestovné (veřejnou dopravou z Kadaně nebo Prahy). Mohu vystavit fakturu. Přednášky mám připravené jako obrázkové prezentace, potřebuju tedy projektor k promítání. Jsou určeny hlavně dospělým účastníkům, je možné je přizpůsobit středoškolákům.

TÉMATA:

Lidé a permakultura – přednáška představí koncept a principy permakultury jako udržitelného a ekologicky šetrného způsobu života a poskytne inspiraci a praktické tipy pro využití permakulturních principů v rámci omezených prostorů, jako jsou balkony, terasy, okenní parapety, komunitní zahrady ale i projekty, které se nezabývají pěstováním.

Móda a ekologie – přednáška o tom, jak spolu souvisí móda a životní prostředí. A také o tom, co můžeme dělat, abychom díky své touze po krásném oblečení nepřispívali k devastaci planety.

Přírodní a permakulturní zahrada – Přednáška o tom, jak na různé typy zahrad, které naplní naše potřeby a touhy, přinesou radost a užitek i v měnícím se klimatu. Nápady a inspirace, jak udělat svou zahradu ještě krásnější a užitečnější.

Permakultura v kostce – určeno pro lidi, kteří už možná slyšeli o permakultuře, ale nevědí přesně, co si pod tímto termínem představit nebo jak aplikovat permakulturní principy ve svém životě.

Zahradník v paneláku – přednáška o tom, jak zahradničit ve městě. Dokonce i okenní parapet nebo balkón umožňuje leccos vypěstovat. Zaměřeno zejména na pěstování jedlých rostlin.

Kompostování pro začátečníkyjak kompostovat vždy a všude – kompostovat znamená vytvořit z „odpadu“ užitečnou surovinu pro další pěstování. Prospějeme tak nejen přírodě, ale i sami sobě, svým zahrádkám a květináčům.

Včely a jejich produkty – co dělají v průběhu roku včely a jak tvoří med, propolis, vosk, pyl nebo včelí jed. Jak se vyrábí třeba medovina, propolisová tinktura, krém nebo balzám na rty a co si můžeme udělat sami doma.

Plevel k jídlu aneb jídlo zadarmo – plané rostliny, které se hodí k jídlu, kdy a kde je můžeme sbírat a jak je upravit, abychom si na nich pochutnali.

Sociální permakultura – jak využít permakulturního designu a hledat cesty k naplnění svých potřeb, např. potřeby bezpečí, sounáležitosti, respektu tak, aby stejnou možnost měli i lidé kolem nás. Znamená to takovou spolupráci, kde se všichni cítí rovnocenní a přijímaní, a mohou tak rozvinout svůj potenciál ku prospěchu svému i pro okolní svět.

Sociokracie – nástroje pro efektivní fungování nehierarchických skupin, například spolků, hnutí a zájmových skupin.